استین گلاس چیست؟ و به چه آثاری گفته می شود؟

اصطلاح شیشه  استین گلاس می تواند به شیشه ای رنگی به عنوان یک ماده اطلاق شود و یا به آثار بوجود آمده از آن اشاره کند. در طول تاریخ هزار ساله، این اصطلاح منحصرا به پنجره کلیساها، مساجد و سایر ساختمان های برجسته اشاره داشته است. اگر چه به طور سنتی استیند گلاس در پانل های تخت و به عنوان پنجره ساخته و استفاده می شود، تولیدات جدیدتر آن، شامل ساختارهای سه بعدی و مجسمه سازی نیز می شود. استفاده مدرن و بومی، اصطلاح “استیند گلاس” را گسترش داده است، به طوری که این اصطلاح آثار هنری ایجاد شده از شیشه بوسیله فلز را در بر می گیرد که از مهمترین آنها می توان به آثار شیشه ای تولید شده توسط لوئیس تیفانی (Louis Comfort Tiffany) اشاره کرد.

استین گلاس چیست؟ و به چه آثاری گفته می شود؟
شیشه استیندگلاس “تحصیل” اثر لوییس تیفانی. دانشگاه یال. آمریکا

 

استین گلاس چیست؟ و به چه آثاری گفته می شود؟
پنجره استین گلاس سنت آگوستین اثر لوییس تیفانی. موزه روشنایی فلوریدا

به عنوان یک متریال، شیشه رنگی، شیشه ای است که با افزودن نمک های فلزی در طول ساخت آن بوجود می آید. استیند گلاس شیشه ای رنگارنگ است که در آن قطعات کوچک شیشه با رنگ های مختلف مرتب شده اند تا یک الگو یا تصویر را تشکیل دهند. این قطعات به طور سنتی توسط نوار های سرب (لدکیم) نگهداری می شود و توسط یک قاب سفت و سخت پشتیبانی می شود. جزئیات نقاشی شده بر روی استیند گلاس اغلب برای بهبود طراحی استفاده می شود و اصالت استیندگلاس به ترکیب آن با فلز برمی گردد.

هنر

استین گلاس، به عنوان یک هنر و یک صنعت، نیاز به مهارت هنری برای طراحی مناسب و کارآمد، و مهارت مهندسی برای چیدمان و مونتاژ قطعات در کنار هم دارد. پنجره باید محکم و مقاوم در فضای مورد نظر نصب شود. در یک پنجره باید مقاومت در برابر باد و باران و همچنین وزن آن ( به ویژه در پنجره های بزرگتر) مورد توجه قرار گیرد. بسیاری از پنجره های بزرگ به دلیل رعایت اصول ساخت و نصب، در گذر زمان مقاوم بوده اند به طوری که تعداد قابل توجهی از آنان که در اواخر قرون وسطی ساخته شده اند، کماکان باقی مانده و مورد استفاده هستند.

استین گلاس در اروپای غربی نقش عمده ای در احیای هنر تصویری در طول زمان داشته است. چنانچه هدف یک پنجره استیند گلاس، عبور دادن نور، و یا نشان دادن محیط خارج از ساختمان به اشخاصی که درون ساختمان هستند، نیست، بلکه در درجه اول کنترل این دو مورد است. به همین دلیل از پنجره های استیند گلاس به عنوان ” دیوار روشن” نیز نام برده می شود.

مراحل ساخت شیشه استین گلاس

مرحله اول: انتخاب طرح

مرحله اول در ساختن یک پنجره، در نظر گرفتن فضای نصب آن است که با توجه به آن، باید تشخیص داده شود که چه طرح و نقشی برای آن فضا مناسب است و با کلیت فضا در هماهنگی است.
موضوع طراحی می تواند با توجه به محل قرارگیری، یک الگوی خاص، منظره، طرحی انتزاعی یا واقعی، پرتره و … باشد. میتوان طرح را در ابعاد کوچکتری به کارفرما ارائه داد تا از کم و کیف طراحی آگاهی کامل را داشته باشد. همچنین باید اندازه های شیشه هایی که قرار است در تکنیک به کار برده شود و نیز کلیت تکنیک و ساختار پنجره مد نظر قرار گیرد.

یک پنجره سنتی راوی قسمت های مختلفی است که یک داستان را بازگو می کند. یک پنجره فیگوراتیو می تواند چهره و اندام قدیسین یا بزرگان را ارائه دهد. گاهی یک متن ادبی و یا یک شعر و گاهی حتی نام و نام خانوادگی کارفرما در طرح لحاظ می شود.
در طراحی استین گلاس باید محل قرارگیری نوارهای فلزی(لدکیم) نیز در نظر گرفته شود. چرا که بخشی از تکنیک محسوب می شود.

مرحله دوم: انتخاب شیشه ها و برش آنها

با توجه به طراحی انجام شده و رنگ های به کار رفته در آن، در این مرحله نوع و رنگ شیشه با نظر هنرمند انتخاب می شود. با توجه به طرح، باید شیشه هایی انتخاب شوند که رنگ آنان نزدیکترین رنگ به طرح باشد تا نتیجه کار هرچه بیشتر به طرح شبیه شود. نکته دیگر در انخاب شیشه ها، ضخامت آنان است. با تشخیص هنرمند، ضخامت شیشه ها برای اجرای تکنیک، انتخاب می شوند. بهتر است قطعات مختلف، ضخامت های یکسانی داشته باشند تا به نتیجه ای مطلوب تر و یکدست تر برسیم. اما استفاده از ضخامت های مختلف نیز امکان پذیر است. بعد از انتخاب رنگ و نوع شیشه، با توجه به الگوی موجود، شیشه ها برش داده می شوند. برش شیشه ها در ابعاد واقعی طراحی انجام می شود.

مرحله سوم: مونتاژ و سرهم بندی شیشه ها

پس از برش، شیشه ها بوسیله مفتول فلزی H شکل (لدکیم) در کنار هم مونتاژ می شوند. این کار شبیه سرهم کردن یک پازل است که در آن قطعات مختلف پازل در کنار هم چینش می شوند تا طرح کلی را به وجود آورند. بعد از انجام این کار، نوبت به جوش دادن نقاط اتصال به هم است. این مفاصل باید با دقت زیادی جوشکاری شوند تا در تثبیت و مقاوت کار، تاثیرگذار باشند.

 

معرفی تکنیک استین گلاس و شیوه ساخت و اجرای آن

تکنیک استیند گلاس، روشی است که قطعات کوچک شیشه بوسیله فلز در کنار هم چیدمان و مونتاژ می شوند و یک طرح کلی را به وجود می آورند. گستره طرح های استیند گلاس بسیار متنوع و مختلف است و می تواند تمام سبک های طراحی را در خود جای دهد. ابتدا قطعات شیشه با توجه به ابعاد از پیش تعیین شده و شکل هایی که طراحی شده اند، با دقت بسیار بالایی برش می خورند و سپس بوسیله مقطع فلزی H شکلی به یکدیگر متصل می شوند. نقاط اتصال این فلزات، پس از مونتاژ کامل، به یکدیگر جوش داده می شوند تا قطعات شیشه مستحکم و پایدارتر شوند.

پوشش

می توان با استفاده از گلیز(پودری شبیه سیمان) و پاشیدن آن بر روی سطح شیشه به پایداری بیشتر استیند گلاس کمک کرد. شیشه های مختلف، با رنگ ها و بافت های متنوع می توانند در استیند گلاس مورد استفاده قرار گیرند. انواع شیشه های رنگی، سند بلاست، اسیدواش(اسید شور)، شیشه های اوپال و نقاشی شده در استیند گلاس قابل استفاده هستند. بعضی از قطعات استیند گلاس برای ایجاد بازی بصری با نور و زیبایی بیشتر، شیشه های تراش خورده(بِوِلد) هستند که نقش به سزایی در ایجاد جلوه بصری در استیند گلاس ایفا می کنند.

محیط این قطعات با استفاده از دستگاه تراش شیشه، به صورت الماسی در می آید و هنگام عبور نور از آن، با شکست نور در آن، جلوه ای بی همتا و زیبا ایجاد می کنند. استیند گلاس در فضاهای مختلفی از جمله درب، پنجره، سقف، پارتیشن و … کاربرد دارد. گروه هنری چارسیک با اندوخته ای از تجربه در حوزه شیشه های تزئیناتی و دکوراتیو، این نوع شیشه ها را در دو نوع تخت(فلت) و خم طراحی، تولید و نصب می کند. پروسه تولید استیند گلاس بسیار زمان بر است و دقت و ظرافت بالایی می طلبد. از همین رو جزء یکی از با ارزش ترین آثار هنری در جهان شناخته می شود.

شيشه هاي استين گلاس به علت دارا بودن دو لايه شيشه بر روي هم و همچنين مفتول هاي مسي جهت استفاده در درب هاي ورودي ساختمان علاوه بر زيبايي چشم نواز از مقاومت خوبي برخوردار مي باشند.در این مطلب استیند گلاس برای روان بودن بیشتر استین گلاس نامیده شده است.

استین گلاس شیشه درب ورودی ساختمان