شیشه دوجداره

شیشه دوجداره همان طور که از نامش پیداست از اتصال دو شیشه به طریقه ای خاص که بین آنها محفظه ای خالی وجود داشته باشد بوجود می آید . دو لایه شیشه با استفاده از پروفیل ظریف آلومینیومی ( Spacer ) که از ماده رطوبت گیر سلیکاژل پر شده است توسط ماده ای بنام بوتیل به یکدیگر چسبانده می شود و با تزریق گاز مخصوص در درون محفظه که ممکن است هوا یا آرگون یا SF6    باشد شیشه دوجداره بوجود می آید . گاز تزریقی بر اساس کاربرد و سفارش مشتری قابل تغییر است . گاز آرگون به عنوان عایق حرارتی و گاز SF6 به عنوان عایق صوتی در این شیشه ها بکار می رود .

مزایای شیشه دوجداره :

– عایق حرارتی : 
براساس تحقیقات صورت گرفته حدود 37% از اتلاف انرژی در ساختمانها از طریق پنجره ها صورت می گیرد با استفاده از شیشه های دوجداره با قاب های مناسب می توان تا حد بسیار زیادی از اتلاف انرژی جلوگیری نمود . جدول ذیل مقایسه شیشه های دوجداره و تک جداره و دیوار آجری را از نظر میزان انتقال حرارت نشان می دهد .

نوع شیشه

ضخامت شیشه mm

نوع عایق

ضخامت عایق

انتقال حرات W/m2k

شیشه تک جداره

4

5.9

شیشه تک جداره

6

5.8

شیشه دو جداره

4.6

هوای خشک

12

3

شیشه دو جداره

4.6

گاز آرگون

12

2.9

دیوار آجری 35cm

2

همانگونه که مشاهده می شود اتلاف حرارتی در شیشه های دو جداره تقریبا مشابه دیوار آجری بوده و نصف شیشه های تک جداره می باشد .

– عایق صوتی : 

شیشه های دوجداره بعلت دوجداره بودن و وجود گازهای آرگون یا SF6 تاثیر بسیار زیادی در کاهش نفوذ آلودگی صوتی به فضاهای داخلی ساختمانها دارد استفاده از گاز SF6 در بین دو لایه شیشه این مزیت شیشه های دو جداره را به حداکثر می رساند .
جدول ذیل انواع شیشه ها را از لحاظ ضریب انتقال صوت نشان می دهد .

نوع شیشه بکار رفته در پنجره

مشخصه صدابندی دسیبلdB (STC )

پنجره ساده با یک لایه شیشه به ضخامت 5 میلیمتر

20-10

پنجره شیشه دو لایه (دوجداره استاندارد) ضخامت 4-6 میلیمتر

30-20

پنجره با شیشه دوجداره کاربرد خاص (با تزریق گاز مخصوص)

40-30

همانطور که مشاهده می شود شیشه های دوجداره که در بین دوجدار آن گاز تزریق شده بالاترین ضریب STC را دارا می باشد .

– تنوع : 
شیشه های دوجداره با توجه به اینکه از دوجدار شیشه ای تشکیل شده اند این امکان در اختیار معماران و طراحان قرار می دهد که از شیشه های مختلف در تولید آنها استفاده نمایند و محصولات متفاوتی را جهت کاربردهای مختلف بکار برند ، مثلا شیشه های دوجداره امکان استفاده همزمان شیشه های لمینت ، Low-E ، سان انرژی و دیگر شیشه ها را بصورت همزمان امکان پذیر می نماید .

تاریخچه پیدایش شیشه دوجداره

 در سال 1865 میلادی صاحب یک مغازه شیشه فروشی در شهر نیویورک با ابتکار خویش حق ثبت و امتیاز بهره برداری از شیشه دوجداره عایق غیر نفوذ در ایالت متحده را بدست آورد.او با مطالعه و آزمایش اثبات کرد که با استفاده از شیشه دوجداره می توان از خروج گرما و سرمای داخل ساختمان به خارج جلوگیری کرد و هوای داخل محیط را بهتر محافظت نمود. پنجره های دو جداره یا چند جداره استاندارد، از اتصال دو یا چند شیشه که بطور موازی در مقابل یکدیگر برای روی یک چهارچوب پروفیل آلومینیومی قرارگرفته اند تشکیل شده است.

شیشه دوجداره در دنیای امروز

امروزه دیوارهای خشتی و گلی ستنی جای خود را به دیواره های شیشه ای مرتفع براق و درخشان داده اند.این سطوح زیبای رنگی به گونه ای طراحی و اجرا شده اند که بخوبی می توانند در برابر سرما و گرمای محیط خارجی مقاومت کرده و ضمن حفظ زیبایی محیط ، آسایش و اطمینان را برای استفاده کنندگان به ارمغان آورند.
در صنعت معماری نوین، دیوارهای ساخته شده از جنس شیشه های رنگارنگ رفلکس مورد علاقه و توجه زیاد استفاده کنندگان قرارگرفته است.

چرا در شیشه دوجداره فاصله ای 1.4سانتیمتری بین دو جام شیشه وجود دارد؟

 شاید تاکنون به این فکر کرده باشید که فاصله 1.4سانتیمتری بین دو جام شیشه دوجداره مطلوب و استاندارد برای چیست؟ و آیا این فاصله پایه و اساس مهندسی یا ترمودینامیک دارد؟

در سال ۱۸۶۵ در شهر نیویورک یک فروشنده شیشه، شیشه دوجداره را اختراع کرد و این ابداع خود را به ثبت رساند وی در آن زمان اثبات کرد که شیشه دوجداره می‌تواند در جلوگیری از انتقال حرارت به بیرون از ساخت نقش بهینه ای ایفا کند.

شیشه دوجداره

شیشه دوجداره همان طور که از نامش پیداست از اتصال دو شیشه به طریقه ای خاص که بین آنها محفظه ای خالی وجود داشته باشد بوجود می آید . دو لایه شیشه با استفاده از پروفیل ظریف آلومینیومی ( Spacer ) که از ماده رطوبت گیر سلیکاژل پر شده است توسط ماده ای بنام بوتیل به یکدیگر چسبانده می شود و با تزریق گاز مخصوص در درون محفظه که ممکن است هوا یا آرگون یا SF6    باشد شیشه دوجداره بوجود می آید . گاز تزریقی بر اساس کاربرد و سفارش مشتری قابل تغییر است . گاز آرگون به عنوان عایق حرارتی و گاز SF6 به عنوان عایق صوتی در این شیشه ها بکار می رود .

علت فاصله 14 میلیمتری

و علت فاصله 1.4 سانتیمتری بین دو جام آن است که اگر 2جام شیشه دوجداره به یکدیگر بسیار نزدیک باشند حرارت می تواند به راحتی از یک جدار شیشه به جام دیگر عبور کند و فاصله خیلی کم بین قاب‌های شیشه‌ای به افت گرما بوسیله انتشار بین قاب‌ها منجر می‌شود .

واما اگر فاصله دو جام بیش از اندازه زیاد باشد، هوای محبوس در بین دو جام شیشه دوجداره به جای بازی کردن نقش عایق این بار خود نقش هدایتگر حرارت را ایفا می نماید و جریانات انتقال گرما بوسیله ویسکوزیته گاز کاهش پیدا می‌کند و گرما را بین قاب‌ها انتقال می‌دهد.

حالت استاندارد

در حالت استاندارد شیشه دو جداره، فضای خالی ما بین دو جام شیشه از انتقال حرارت و انرژی بین دو جدار بیرونی و درونی جلوگیری می نماید. در صورت افزایش فاصله دو جدار در شیشه دوجداره انتقال حرارت بیشتر خواهد شد و اگر این فاصله کاهش یابد نیز خاصیت عایق بودن کاهش خواهد یافت.

بنابراین فاصله مطلوب تعیین شده برای شیشه دوجداره نقش به سزایی در افزایش عایق پذیر بودن شیشه ایفا می کند .قابل ذکر است که این فاصله مطلوب بستگی به تفاوت دمای هوا بیرون و داخل اتاق و همچنین گاز تزریقی پر شده بین دو جدار نیز دارد .اگر چگالی گاز تزریقی بین دو جدار بیشتر از هوا باشد مانند آرگون (argon) یا زنون (xenon) یا کریپتون (krypton)، در این صورت خاصیت عایق پذیری بیشتر شده و می توانیم تا حدی فاصله بین دو جدار شیشه دوجداره را کاهش دهیم .

پوشش اضافه برای شیشه دوجداره

ضمن اینکه جام شیشه دوجداره می تواند با یک لایه شفاف پوشش داده شود که باعث باز تابش پرتو حرارتی شده و از انتقال انرژی گرمایی می کاهد. که سومین تکنیک در کاهش اتلاف انرژی به حساب می آید .

از آنجایی که شیشه به تنهایی نمی تواند پوشش عایق خوبی برای انتقال حرارت باشد از سیستم های ذکر شد جهت عایق سازی شیشه دوجداره استفاده می شود

 

با توجه به توضیحات بالا فاصله موجود در بین دو جام شیشه دوجداره منطقی به نظر می رسد.

فرایند تولید شیشه دو جداره

برش و شستشو

 در ابتدا جام های شیشه بوسیله دستگاه حمل بر روی رکهای دستگاه حمل اتوماتیک قرار گرفته و به تعدادی که اپراتور مشخص می کند به میز برش اتوماتیک انتقال می یابد.سپس اندازه شیشه های مورد نظر توسط نرم افزار بهینه سازی جهت به حداقل رساندن ضایعات توسط دستگاه طراحی و سپس برش داده می شود.شیشه ها پس از جداسازی به خط تولید شیشه دوجداره منتقل می شود ابتدا شیشه ها با آب سختی گیری شده بطور کامل شسته شده و پس از کنترل کیفی به مرحله بعدی منتقل می گردد.

اسپیسر – موارد رطوبت گیر پرس و چسب

به موازات مراحل مذکور فریم های ما بین دو جداره (Spacer) توسط دستگاه خم کن (Bending) بر اساس اندازه شیشه خم و برش داده میشود و داخل فریم از مواد رطوبت گیر پر می شود.سپس دو لبه فریم توسط دستگاه بوتیل چسب زده می شود که بمنظور درزگیری و قرار گرفتن اسپیسر مابین دو شیشه و چسبیدن آنها به یکدیگر می باشد.فریم ها جهت نصب روی شیشه انتقال می یابد شیشه ها پس از نصب فریم به دستگاه پرس منتقل می شود و همزمان گاز آرگون به صورت اتوماتیک به داخل شیشه دو جداره تزریق می شود سپس توسط روبات محیط شیشه دوجداره با چسب پلی سولفید به منظور درزبندی ثانویه پر می شود.

استاندارد تولید شیشه دوجداره

 تولید شیشه دوجداره با توجه به شرایط موجود و نیازهای جامعه طبق استاندارد ملی ایران صورت میگیرد.در تدوین این استاندارد تا حد امکان استانداردهای کشورهای صنعتی پیشرفته و بین المللی لحاظ شده است.

پنجره دوجداره چیست؟

پنجره دوجداره شامل دو لایه شیشه بجای یک لایه و فضای بین آنها که یا با هوا و یا با یک گاز خنثی مثل آرگون پر شده است ٬می باشد. دو لایه شیشه باید جدا از هم باشند و فضای بین آنها در حداکثر بازده٬ بیست میلی متر می باشد.

مزایای پنجره های دوجداره

1-

استفاده از شیشه های دوجداره مزایای زیادی را برای خانه تان به همراه دارد. احتمالا مهمترین مزیت مربوط به ویژگی عایق بودن آن است. شیشه های دوجداره از هدر رفتن گرمای خانه در زمستان جلوگیری می کند و  لایه درونی نزدیک دمای اتاق است. این یعنی هر کسی که نزدیک پنجره نشسته باشد احساس ناراحتی نمی کند. در تابستان٬ شیشه های دوجداره از نفوذ گرمای خارج جلوگیری می کنند و نهایتا منجر به صرفه جویی در مصرف کولر و سیستم های سرمایش ساختمان می شوند. به طور کلی٬ ویژگی عایق بودن شیشه دوجداره منجر به کاهش قابل توجهی در هزینه های گرمایش و سرمایش ساختمان می شود.

2-

بعلاوه٬ شیشه های دوجداره عامل بسیار موثری در کاهش نفوذ سروصدای بیرون به داخل می باشد. این ویژگی وقتی که شما در یک خیابان شلوغ زندگی می کنید و یا زیر مسیر پرواز هواپیماها هستید و یا اینکه کلا سکوت و آرامش بیشتری می خواهید٬ بسیار مفید است.

اگر قصد تعویض پنجره های قدیمی خود را دارید٬ این امکان وجود دارد که شیشه های قدیمی را تبدیل به دوجداره کنید. با تماس با شرکت آرمانی پایا  نسبت به تعویض شیشه ها اقدام نمایید.

بازگشت هزینه

یکی از اشکالات بالقوه شیشه های دوجداره هزینه بیشتر اولیه آنها نسبت به شیشه های معمولی می باشد. شیشه های دوجداره گرانتر از انواع معمولی است اما شما می توانید این هزینه را به مرور با کاهش هزینه های قبوض خود جبران کنید و نهایتا شیشه دوجداره بسیار مقرون به صرفه تر از انواع معمولی خواهد شد. باتوجه به اینکه نرخ انرژی روز به روز در حال افزایش می باشد بهای پرداختی آنها نیز روز به روز گرانتر خواهد شد و استفاده از شیشه های دوجداره مقرون به صرفه تر خواهد شد.

 فریم های درب و پنچره شیشه دوجداره

فریم های آلومینیومی از قدیمی ترین فریم های درب و پنجره محسوب می شوند که در درب و پنجره دوجداره نیز مورد استفاده قرار می گیرند. فریم های آلمینیومی انرژی زیادی برای تولید نسبت به فریم های چوبی نیاز دارند و کمتر از فریم های چوبی جلوی هدر رفتن گرما را می گیرند اما فریم های چوبی نیاز به توجه بیشتری برای نگهداری دارند.  فریم های UPVC از جمله مواردی هستند که عایق خوبی برای گرما هستند و تحت استاندارد اروپا و آمریکا می باشند

 

پنجره عایق

به پنجره‌هایی گفته می‌شود که معمولاً با نام پنجره دو جداره یا شیشه دو جداره یا پنجره سه جداره شناخته می‌شوند. این پنجره‌ها از نظر انتقال حرارت نسبت به نمونه‌های سنتی (پنجره‌های فلزی) عایق‌تر هستند. پنجره‌های عایق دو یا سه قاب شیشه‌ای هستند که بوسیله هوا یا دیگر گازها برای کاهش انتقال حرارت جدا شده‌اند.

واحدهای شیشه‌ای عایق با ضخامت شیشه ۳ میلی‌متر تا ۱۰ میلی‌متر (۱/۸” تا ۳/۸”) یا بیشتر در کاربردهای خاص ساخته می‌شوند. شیشه لمینت یا سخت شده ممکن است به عنوان بخشی از ساخت مورد استفاده قرار بگیرد. اکثر واحدها با ضخامت مشابه شیشه استفاده شده در دو قاب شیشه‌ای ساخته می‌شوند ولی کاربردهای خاص همچون کم کردن عایق صوتی یا کاربردهای امنیتی ممکن است به طیف وسیعی ضخامت برای ترکیب شدن در واحد مشابه نیازمند داشته باشند.

لزوم استفاده

امروزه آلودگی صوتی مانند سایر آلودگی‌ها نظیر آلودگی هوا مورد توجه قرار گرفته و استفاده از شیشه‌های چند جداره از مهمترین روش‌های کاهش این آلودگی به ویژه در شهرهای بزرگ به‌شمار می‌رود. افزایش چشمگیر قیمت انرژی در سالهای اخیر موجب گردیده است دست اندرکاران صنعت ساختمان به روش‌های کاهش اتلاف انرژی از سطوح خارجی ساختمان رو آورند. پنجره و شیشه‌های ساختمان مهمترین بخش هدردهنده انرژی به‌شمار می‌روند و استفاده از شیشه‌های دو و چند جداره به میزان قابل توجهی در کاهش اتلاف انرژی مؤثر است و در حد محسوسی هزینه‌های حرارتی و برودتی را کاهش می‌دهد. پنجره‌های عایق استاندارد، ضمن کاهش ۲۵ تا ۴۰ درصدی مصرف انرژی، آسایش حرارتی ساکنین ساختمان را فراهم می‌سازد.

اجزای اصلی پنجره‌های عایق

 1. قاب و بازشو پنجره
 2. شیشه دو و یا سه جداره و یا  Low-e
 3. لاستیک درزگیر EPDM
 4. پروفیل گالوانیزه به عنوان استراکچر پنجره

مزایای پنجره‌های سه جداره

 1. عایق مناسب در برابر گرما و سرما
 2. مانع نفوذ گرد و غبار، دود و آلودگی‌های محیطی
 3. عایق صوت تا ۵۵ دسیبل
 4. تنوع اشکال بازشو و شکل‌پذیری متناسب با معماری و فضای ساختمان
 5. مقاوم در برابر نور خورشید
 6. مقاوم در برابر خوردگی و پوسیدگی
 7. قابلیت نصب یراق آلات استاندارد

درصد عایق صدا و کاهش آلودگی صوتی

استفاده از شیشه دو جداره، سطح صدا را بین ۲۰ الی ۳۵ دسیبل کاهش می‌دهد. متوسط شدت سر و صدا در محیط‌های معمولی زندگی در شهرها در حدود ۶۰ الی ۷۰ دسیبل می‌باشد. از لحاظ علمی صدا با شدت ۶۰ دسیبل به عنوان صدای مزاحم و با شدت ۹۰ دسیبل مضر برای سیستم شنوایی و با شدت ۱۲۰ دسیبل بالاتر از آستانه تحمل بوده که خطرناک تلقی می‌گردد.

نوع شیشه فلوت ۶ م. م سکوریت ۶ م. م دوجداره ۶-۱۰-۴ لمینت دوجداره با یک لایه لمینت دوجداره با دو لایه لمینت
میزان کاهش ۲۲ ۲۲ ۳۴ ۳۶ ۴۱ ۴۳

درصد عایق حرارتی و برودتی

نوع شیشه ضخامت لایه شیشه (mm) نوع لایه‌های هوا ضخامت لایه‌های هوا ضریب انتقال حرارت (W/m2.K)
شیشه دو جداره ۴٬۶ گاز بی‌اثر ۱۲ ۲٬۹ شیشه دو جداره ۴٬۶ هوای خشک ۱۲ ۳ شیشه سه جداره ۴٬۶٬۴ هوای خشک ۹٬۹ ۲٬۲ شیشه سه جداره ۴٬۶٬۴ گاز بی‌اثر ۹٬۹ ۱٬۹

فاصله انداز

اسپیسر قطعه‌ای است که دو قاب شیشه‌ای را در یک سیستم پنجره عایق جدا می‌کند و گازی را در بین آن‌ها محفوظ می‌سازد که معمولا از جنس الومینیوم می باشند  محتوی یک مانع گرمایی می‌باشد چگالش را در سطح شیشه‌ای کاهش می‌دهد و همان‌طور که بوسیله فاکتور u کلی اندازه‌گیری می‌شود عایق را بهبود می‌بخشد.

فرایند ساخت

پنجره‌های عایق معمولاً سفارشی در خط تولید کارخانه ساخته می‌شوند، ولی پنجره‌های استاندارد در دسترس می‌باشند. ابعاد طول و عرض، ضخامت قاب‌های شیشه‌ای و نوع شیشه برای هر قاب و همچنین ضخامت کلی پنجره بایستی به سازنده اعلام شود. در خط مونتاژ، فاصله اندازهایی با ضخامت خاص بریده و در ابعاد طول و عرض مورد نیاز قرار داد می‌شوند و با ماده خشک‌کننده پر می‌شوند. در یک خط موازی، قاب‌های شیشه‌ای به اندازه بریده و برای شفافیت شسته می‌شوند.

درزگیر

یک درزگیر چسبنده بوتیل  در رویه فاصله انداز در هر طرف بکار برده می‌شود و قاب‌ها به فاصله انداز پرس می‌شوند. اگر پنجره با گاز پر شود، دو حفره در فاصله انداز پنجره مونتاژ شده ایجاد می‌شود، خطوط برای بیرون کشیدن هوا خارج از فضا و جایگزین کردن آن با گاز دلخواه متصل می‌شوند سپس این خطوط از بین می‌روند و حفره‌ها برای نگه داشتن هوا بسته می‌شوند.  سپس پنجره‌های عایق بر لبهٔ کناری با استفاده از پلی سولفید یا درزگیر سیلیکونی یا مواد مشابه برای جلوگیری از ورود هوای مرطوب بیرون محکم می‌شوند. مادهٔ خشک‌کننده اثرات رطوبت بجا مانده از هوای محفوظ شده را از بین می‌برد تا هیچ آبی از درون (یا بخار آب) قاب‌های شیشه‌ای در طول هوای سرد ظاهر نشود.

عملکرد گرمایی

حداکثر کارایی عایق یک پنجره عایق استاندارد بوسیله ضخامت فاصله محتوی هوا تعیین می‌شود. فاصله خیلی کم بین قاب‌های شیشه‌ای به افت گرما بوسیله انتشار بین قاب‌ها منجر می‌شود. فاصله خیلی کم بین قاب‌های شیشه‌ای به افت گرما بوسیله انتشار بین قاب‌ها منجر می‌شود. (گرما از یک قاب از طریق گاز پر شده به قاب دیگر حرکت می‌کند) در حالیکه اگر فاصله بسیار بزرگ باشد جریانات انتقال گرما بوسیله ویسکوزیته گاز کاهش پیدا می‌کند و گرما را بین قاب‌ها انتقال می‌دهد.

ویژگی‌های عایق گرمایی

اثربخشی شیشه عایق را می‌توان به عنوان «ارزش R» بیان کرد. هرچه ارزش R بیشتر باشد مقاومت آن برای انتقال گرما بیشتر می‌باشد. یک پنجره عایق استاندارد که شامل قاب‌های بدون پوشش شفاف با حفره پر شده از هوا بین قاب‌های شیشه‌ای می‌باشد معمولاً ارزش R 35/0 Km2/w دارد.

با استفاده از واحدهای عادی آمریکایی روش کاربردی در ساخت پنجره عایق استاندارد این است که هر تغییر در مولفهٔ واحد پنجره عایق به افزایش ارزش R 1 در کارایی واحد منجر می‌شود. اضافه کردن گاز آرگون این بهره‌وری را حدود R-3 افزایش می‌دهد. با استفاده از شیشه با قابلیت کم انتشار در سطح ۲ ارزش R دیگری را اضافه می‌کند.

شیشه سه جداره

پنجره‌های عایق سه جداره به خوبی طراحی شده با پوشش‌هایی با انتشار کم در سطوح ۲ و ۴ که با گاز آرگون در حفرها پر شده‌است به پنجره‌های عایق با ارزش R 5 منجر می‌شود. شیشه‌های عایق خلاء مشخص (VIG) یا واحدهای چنه خوابه با پنجره‌های عایق که از ورقه‌های پوششی پلاستیکی استفاده می‌کنند به ارزش R 5/12 منجر می‌شوند.

ویژگی‌های عایق صوتی

در بعضی موقعیت‌ها این عایق برای کم کردن سر و صدا می‌باشد. در این شرایط یک فاصله هوایی بزرگ کیفیت عایق صوتی یا انتقال صدا را بهبود می‌بخشد

اگر فاصله‌های استاندارد هوا مورد استفاده قرار بگیرد،  تنوع مواد شیشه‌ای بر صوت‌ها تأثیر می‌گذارد. رایج‌ترین پیکربندیهای شیشه‌ای مورد استفاده قرار گرفته برای عایق صوتی شامل شیشه لمینت با ضخامت متغیر لایه درونی و ضخامت شیشه می‌باشد. مانع حرارتی آلومینیوم که از لحاظ گرمایی بهبود یافته‌است. در شیشه عایق می‌تواند عملکرد عایق صوتی را با کم کردن انتقال منابع سروصدای بیرونی را در سیستم پنجره بندی بهبود ببخشد..

طول عمر

طول عمر پنجره‌های عایق بسته به کیفیت مواد استفاده شده اندازهٔ شکاف بین قاب درونی و بیرونی، تفاوت‌های دما، طرز ساخت و مکان نصب هم بر حسب نما و موقعیت جغرافیایی و همچنین کاربری واحد متفاوت می‌باشد. پنجره‌های عایق معمولاً ۲۰ تا ۳۵ سال دوام دارند پنجره‌هایی که رو به خط استوا می‌باشند کمتر از ۱۲ سال دوام دارند. این پنجره ۴ بسته به سازنده ۱۰ تا ۲۰ سال گارانتی دارند.

 

برآورد افت حرارت از پنجره‌های دو جداره

با توجه به ویژگی‌های گرمایی حمایل، قاب و لبهٔ پنجره و ابعاد ویژگی‌های لعاب و گرمایی شیشه، میزان انتقال گرما برای چنین پنجره‌هایی و یک سری شرایط را می‌توان محاسبه کرد. این محاسبات را می‌توان در کیلو وات (KW) انجام داد ولی برای فواید اقتصادی محاسبات را می‌توان بسته بر شرایط خاص در طول یک سال برای مکان ویژه به صورت KWH Pa (کیلووات ساعت در هر سال) بیان کرد.

 

.

468329شیشه_دوجداره.jpg