شیشه لمینت

امروزه استفاده از دیوارها و پنجره های شیشه ای در بسیاری از مکان ها از جمله فرودگاه ها, فروشگاه ها, بانک ها و دیگر ساختمان ها بسیار رواج یافته است. نمای شیشه ای زیبایی بی نظیری به ساختمان میدهد و این امکان را برای افراد داخل ساختمان فراهم میکند که به فضای بیرون مشرف باشند و از منظره بیرون لذت ببرند. مهمترین موضوعی که در انتخاب شیشه مورد توجه افراد واقع میشود امنیت آن است. مقاومت شیشه در برابر ضربه و بالا بودن امنیت آن از اهمیت ویژه ای در بین مصرف کنندگان این متریال برخوردار است. در دنیای مدرن امروزی از شیشه های نشکن در صنعت ساختمان سازی استفاده میشود زیرا این نوع شیشه ها در برابر ضربه مقاومت بالایی دارند و خطرات ناشی از شکستگی آنها در مقایسه با شیشه های معمولی کمتر است.

نتیجه تصویری برای ‪laminated glass‬‏

شیشه نشکن چیست؟

شیشه نشکن نوعی شیشه است که با نام های شیشه چند لایه و لمینت در بازار عرضه میشود. این نوع شیشه نسبت به شیشه های معمولی مقاومت بالاتری نسبت به ضربه دارد. شیشه های نشکن نیز مانند سایر شیشه ها میشکنند اما بعد از خرد شدن تکه های آن از هم نمیپاشد و پیوستگی خود را حفظ میکند.

با تغییراتی که روی ضخامت شیشه صورت میگیرد میتوان مقاومت آن را در برابر ضربه بالا برد و یا به وسیله ی افزایش لایه PVB پیوستگی شیشه را در هنگام خرد شدن حفظ نمود.اگر شیشه لمینت را با شیشه معمولی با ضخامت یکسان مقایسه کنیم مشاهده میشود که شیشه لمینت مقاومت بالایی حدود ۵ برابر شیشه معمولی دارد. شیشه معمولی یا خام در اثر ضربه خرد میشود و تکه های خرد شده لبه های تیز و برنده دارند اما شیشه چند لایه اگر بشکند به تکه های کوچک با لبه های صاف تبدیل میشود. پوشش PVB که به سطح شیشه اضافه میشود نیروی ضربه وارد شده بر شیشه را میگیرد و مانع از پخش شدن و پرتاب ذرات شیشه به اطراف میشود. این لایه با چسبیدن به قطعات شیشه خرد شده باعث نگه داشتن آنها در کنار هم میشود و بدین صورت باعث کاهش خطرات ناشی از شکستگی شیشه میشود.

 

ساختار شیشه لمینت

شیشه لمینت از دو یا چند لایه شیشه با لایه های PVB (پلی وینیل بوتیرات) ساخته میشود. لایه های پی وی بی به وسیله دستگاه های اتوکلاو به دیگر لایه ها متصل میشوند. این لایه ها باعث میشوند شیشه در هنگام شکستن انسجام خود را حفظ کند و پراکنده نشود. در واقع وجود لایه پی وی بی باعث در کنار هم نگه داشتن تکه های خرد شده شیشه میشود. ضخامت شیشه های لمینت به نوع کاربرد آنها بستگی دارد.

مزایای استفاده از شیشه لمینت

  • شیشه های لمینت در برابر عبور صدا مقاومت بالایی دارند و نوعی عایق صوتی محسوب میشوند که از انتقال سر و صدا ممانعت میکنند و آلودگی صوتی خارج از ساختمان را وارد ساختمان نمیکنند.
  • عبور مستقیم نور خورشید از شیشه های معمولی باعث کمرنگ شدن رنگ وسایل داخل ساختمان میشود. علت اصلی فرسوده شدن و رنگ پریدگی مبلمان, فرش, پرده و سایر لوازم منزل تغییرات شیمیایی ایجاد شده توسط اشعه UV خورشید است. شیشه های چند لایه لمینت به دلیل مجهز بودن به عوامل جذب UV تا حدی اشعه خورشید را جذب کرده و مانع از ورود مستقیم آن به ساختمان میشود.
  • به دلیل بالا بودن امنیت شیشه های نشکن از این نوع شیشه ها در ساختمان های مرتفع و آسمان خراش ها به وفور استفاده میشود. این شیشه ها در برابر حوادث گوناگون مانند زلزله, وزش شدید باد, آتش سوزی و … مقاومت بالایی دارند و امنیت ساکنین ساختمان را فراهم می آورند.
  • به دلیل پیوستگی ذرات شیشه در هنگام خرد شدن, احتمال پرتاب خرده شیشه ها به اطراف به صفر میرسد و خسارت ناشی از شکستن شیشه کاهش می یابد.
  • شیشه های لمینت در برابر شرایط مختلف آب و هوایی بسیار مقاوم بوده و در برابر گرما و سرما مقاومت خود را حفظ میکنند و دچار ترک خوردگی نمیشوند.

کاربرد شیشه نشکن

شیشه های نشکن به دلیل مقاومت بالایی که دارند نوعی شیشه امنیتی محسوب میشوند و علاوه بر استفاده از آنها در ساختمان های مسکونی که به عنوان نوعی عایق صوتی و متریالی برای روئیت فضای بیرون ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند در سایر مکان ها از جمله فرودگاه ها, اماکن اداری و تجاری, فروشگاه های زنجیره ای, ویترین صرافی ها و طلا فروشی ها و دیگر مکان ها و نیز به عنوان کف دکوراتیو در ساختمان ها کاربرد دارد. شیشه های نشکن به عنوان شیشه اتومبیل نیز مورد استفاده قرار میگیرد زیرا به دلیل خاصیت کشسانی شیشه میزان خسارت ناشی از شکستن آن در هنگام تصادف کاهش می یابد و امنیت راننده را فراهم میسازد. علاوه بر آن از این نوع شیشه به عنوان شیشه های ضد گلوله و شیشه های عایق صوتی در مکان های امنیتی استفاده میشود.

عایق بودن

عایق صدا مقاومت در برابرعبور صوت درشیشه لمینت قابل توجه است، به طوری که مانع از ورود اصوات از خارج می گردد و در مقایسه با شیشه معمولی عایق صوتی محسوب می شود.
کنترل اشعه UV علل عمده فرسایش و رنگ رفتگی مبلمان و فرشها، فعل انفعالات شیمیایی ایجاد شده توسط تابش اشعه UV خورشید می باشد. افزودنی های جاذب UV بکار رفته در میان لایه PVB در شیشه لمینیت، می تواند تا حدودی جلوی این اشعه های مضر را گرفته واز خسارات وارده بکاهد.

موارد استفاده شیشه لمینت

از اين نوع شيشه مي تـوان در ساختمان هاي تجـاري و مسكوني، اداري، فرودگاه ها، بانـك ها، بيمارستان ها، كارخانه ها، كابيـن و کف آسانسور، پوشش سقف، استخرها و نورگيرها، ويترين فروشگاه ها، گلخانه ها، پارتيشن ها و به طـور كلي اماكنـي كه ايمني و امنيت و همچنين كاهش آلودگي صوتي و اشعه هاي مضر خورشيدي در آن از اهميت چشمگيري برخوردار است استفاده نمود. همچنین شیشه لمینت در مناطقی که بادهای سهمگین می وزد و خطر ایجاد طوفان و گرد باد وجود دارد گزینه مناسبی جهت استفاده در ساختمانها می باشد. در مواقع بروز زلزله شیشه لمینت بکار رفته در ساختمان ایمنی بسیار بالاتری از خود نشان می دهد.

شیشه ضد گلوله

این نوع شیشه ها را می توان در انواع شیشه های لمینت طبقه بندی کرد که مطابق با نوع کاربرد براساس محاسبات مهندسی ویژه طراحی و تولید می شوند.
شیشه های ضد گلوله در ظاهر مشابه شیشه های معمولی هستند و در عمل بدلیل مقاومت بسیار بالاتری که نسبت به شیشه های معمولی دارند بعد از اصابت گلوله از عبور آن جلوگیری می کنند. شیشه ضد گلوله با لمینیت کردن چندین لایه شیشه بر روی یکدیگر ساخته میشود. در بعضی موارد جهت افزایش استحکام شیشه ضد گلوله تولید شده شیشه های میانی را از نوع شیشه سکوریت انتخاب می کنند. لایه پلیمری میانی که برای چسباندن شیشه ها بر روی هم (لمینیت کردن) بکار می رود خود استحکام کششی شیشه را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.
وقتی گلوله ای با این نوع شیشه ها برخورد میکند از لایه های اولیه شیشه می گذرد و انرژی جنبشی گلوله توسط این لایه ها گرفته می شود و دیگر گلوله توانایی عبور از لایه نهایی را نداشته و داخل شیشه گیر می کند. البته برای شیشه های ضد گلوله آستانه شکست وجود دارد که وابسته به نوع گلوله و تعداد شلیک می باشد.این شیشه ها برای مکانهای اداری وتجاری، ساختمانهای مسکونی، فرودگاهها، ویترین طلا فروشی ها، فروشگاههای بزرگ و به طور کلی اماکنی که نیازمند امنیت و حفاظت دربرابر سرقت مسلحانه، انفجار و… می باشند بکار می رود.
 نتیجه تصویری برای ‪laminated glass‬‏