پروفیل های آلومینیومی دارای قابلیت رنگ پذیری آنادایز مات و براق و همچنین انواع رنگهای پودری الکترواستاتیک و دکورال می باشند

در ﺻﻨﻌﺖ درب و ﭘﻨﺠﺮه آﻟﻮﻣﯿﻨﯿﻮم، ﻣﻌﻤﻮﻻ از دو روش ﺟﻬﺖ اﯾﺠﺎد ﭘﻮﺷﺶ ﻣﺤﺎﻓﻆ آﻟﻮﻣﯿﻨﯿﻮم اﺳﺘﻔﺎده ﻣﯽ ﺷﻮد، در روش اول از ﭘﻮﺷﺶ ﻫﺎی ﭘﻮدری اﻟﮑﺘﺮوﺳﺘﺎﺗﯿﮏ و در روش دوم از ﻓﺮآﯾﻨﺪ آﻧﺎداﯾﺰ ﺟﻬﺖ اﯾﺠﺎد ﻻﯾﻪ ﻣﺤﺎﻓﻆ اﺳﺘفاده میشود.

1- طرح  چوب لایت

امروزه با در نظر گرفتن پایداری دراز مدت محصولات و با توجه به هزینه‌های بالای زیست محیطی و نگهداری استفاده از چوب در معماری و طراحی دکوراسیون و همچنین ریسک ایمنی اشتعال پذیری چوب ، مهندسین بکارگیری ترکیبات فلزی را به جای چوب پیشنهاد می‌دهند. بر روی بسیاری از فلزات و به خصوص فلز آلومینیوم با استفاده از پودرها می‌توان انواع طرح‌های لمس چوبی را به طور کاملا طبیعی اجرا نمود. برای این منظور لازم است سه مرحله‌ی کلی زیر سازی کروماته ، پوشش‌دهی پودر بر پودر و فرآیند تصعید صورت گیرند. در ابتدا باید پروفیل‌های آلومینیوم شستشو داده شوند تا هرگونه چربی و گرد و غبار از سطح آن‌ها حذف گردد. پس از آن پوشش کروماته جهت افزایش قدرت چسبندگی و مقاومت به خوردگی روی پروفیل آلومینیوم ایجاد نمود . سپس پوشش پودری الکترواستاتیک پلیمری پایه بر روی آن اعمال می‌شود که افزایش قدرت جذب را برای پوشش بعدی در پی دارد. در گام بعد پروفیل‌ها با قرارگیری در کوره‌های مخصوص جهت تثبیت پخت حرارت داده می‌شوند. پس از انتقال پروفیل‌های آلومینیومی به بیرون از کوره و خنک‌سازی آن‌ها، عملیات تصعید ترتیب داده می‌شود. در این مرحله از فیلم‌هایی استفاده می‌شود که اسکن شده از چوب طبیعی هستند که بر روی آن‌ها طرح‌های چوبی توسط جوهرهایی مخصوص چاپ گشته‌اند. این فیلم‌ها بر روی پروفیل‌ها کشیده و دوخت ویژه ای می‌شوند و با استفاده از حرارت‌ دهی ، طرح مورد نظر انتقال داده می‌شود. بدین صورت که پس از هواگیری فیلم از انتهای آن، پروفیل‌ها درون کوره و تحت دمایی میان ۲۰۰ تا ۳۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد قرار داده می‌شوند. در طی فرآیند تصعید، طرح چوب بر روی پروفیل آلومینیوم نقش خواهد بست. در نهایت توسط حرارت‌ و هوا دهی ، فیلم به سادگی از روی پروفیل جدا خواهد شد. اکنون پروفیل آلومینیومی با طرح لمس چوب آماده‌ی بسته‌بندی و انتقال جهت پروژه ها و محصولات لوکس دوستدار محیط زیست است.

 

    

 

2- آنادایزینگ مات و براق – آنادایزینگ خش دار مات و براق – سوپر مات مخملی

آنادایزی آلومینیوم فرایندی است که در طی آن یک لایه اکسیدی روی سطح این فلز تشکیل می‌شود و باعث افزایش سختی، مقاومت در برابر خوردگی، ایجاد نمای تزئینی و تغییر برخی از خصوصیات فیزیکی آن می‌گردد. این فرایند برای متریالهای مختلف قابل انجام است اما به دلیل کاربردهای گسترده آلومینیوم، آنودایزینگ آلومینیوم بسیار معروف است.

💫مکانیزم عملکرد دستگاه براشینگ به شرح زیر میباشد : پروفیل ها در حین عبور از دستگاه براش توسط پاشش آب مرطوب می شوند و سپس از مقابل برس های سیمی ( فرچه های ) Stainless steel منحصر بفرد ساخت ایتالیا ( که طراحی، تولید، و تکنولوژی ویژه ی ایتالیا در آن به کار رفته) عبور می کنند که با دور موتور بالای ۲۰۰۰[دور بر دقیقه] در حال چرخش هست. 💫بر اثر سایش مرطوب و ضربه های میلیونی که در اثر برخورد این برس های مخصوص با سطح پروفیل آلومینیوم اتفاق می افتد ، در سطح میکروسکوپی خطوط میلیونی بسیار ظریفی به صورت یکنواخت روی نمای پروفیل ها ایجاد می شود. 💫

 

✨از مزایای فرآیند براش مکانیکی  برای شما می توان به موارد زیر اشاره کرد : ✅ ایجاد یکنواختی مولکولی در دانه بندی سطحی نمای پروفیل آلومینیوم. ✅ بر طرف شدن تنش های پسماند و عیوب مولکولی سطحی که در فرآیند اکستروژن و ایجینگ[ایجاد سختی] در مولکول ها و کریستالهای سطحی پروفیل باقی ماده. ✅ در مقیاس ماکروسکوپی[قابل رویت با چشم غیر مصلح] سطحی به مراتب یکنواخت تر و مات تر به صورت مکانیکی روی نمای پروفیل های شما پدید می آورد. ✅ خطوط طولی اکستروژنی که به صورت سایه روی پروفیل های خام دیده می شوند ، بعد از براشینگ بیشتر از ۸۰% محو شده و از بین می روند. ✅ آلودگی های فیزیکی شامل ( روغن اره ی اکستروژن، گرد و غبار و… ) که در حین مراحل اکستروژن و بعد از آن روی پروفیل ها ایجاد می شوند ، تا حد زیادی بر طرف و تمیز می گردد. ✅ دون دون های گرافیت و پلیسه های سطح پروفیل تا حد زیادی بر طرف می شود. ✅ و . . .

 

❌نکات لازم به ذکر ❌ براش خطوط، ساییدگی ها و خط و خش هایی که با ناخن لمس میشوند را برطرف نمیکند. ❌ براش عیوب و ناخالصی های آلیاژ های غیر استاندارد را برطرف نمیکند.❌ 🔆از ابتدای سال جاری در واحد براشینگ مجتمع آلومینیوم البرز به منظور دستیابی به حداکثر کیفیت سطحی ، عملیات براشینگ را بسته به شرایط پروفیل ها، ۲ تا ۳ بار روی هر نمای پروفیل تکرار می نماییم.🔆

 

 

 

3-  رنگ هاي پودري با توجه به پايداري بالا در برابر شرایط جوي و همچنين ظاهر زيبا و مقاوم امروزه در معماري و صنعت ساختمان جايگاه پررنگي دارد.

ﭘﻮﺷﺶ ﻫـــﺎی ﭘﻮدری ﺑﺎ ﺳﻄﺤﯽ ﺑﺴﯿـــﺎر ﺻـــﺎف و ﻣــــﺎت ﻃـــﺮﺣﯽ ﺷﺒﯿﻪ ﺑﻪ ﻓـــﺮآﯾﻨﺪ آﻧﺎداﯾﺰ را ﭘﺪﯾﺪ ﻣـــﯽ آورد. اﯾﻦ ﭘﻮﺷﺶ ﻫـــﺎ ﺑﺮ روی ﺗﻤـــﺎﻣﯽ آﻟﻮﻣﯿﻨﯿﻮم ﻫﺎ ﻗـــﺎﺑﻞ اﺟﺮا و در دﻣﺎﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺛﺒﺎت ﺑﺮاﻗﯿﺖ ﺑﺴﯿﺎر ﻣﻨﺎﺳﺒﯽ دارﻧﺪ.

رال رنگ پودری